2016/05/07

FILMOWE PODWÓRKO - Piąta Fala (2016)
Tytuł: Piąta Fala
Oryginalny tytuł: The 5th Wave
Gatunek: Sci-Fi, Thriller, Przygodowy 
Produkcja: USA
Premiera: 14 stycznia 2016 (świat), 15 kwietnia 2016 (Polska)
Reżyseria: J Blakeson
Scenariusz: Susannah Grant, Akiva Goldsman, Jeff Pinkner
Długość filmu: 1h 52m
Ocena: 8/10

Nie jesteśmy sami we wszechświecie. Obcy najpierw odebrali nam elektryczność, potem zrzucili powodzie, zarazy i inne klęski żywiołowe. I tak, po czwartej fali ataku kosmicznych najeźdźców z siedmiu miliardów mieszkańców Ziemi została zaledwie przerażona i zdesperowana garstka. Cywilizacja obcych przewyższa naszą tysiąckrotnie, udało im się poznać nasz sposób myślenia, przewidywać każdy krok. Niewiele wskazuje, by ktokolwiek przetrwał nadchodzącą piątą falę. Świat, w którym żyją Cassie, Evan, Ben i Sams, to płonące wymarłe miasta, krajobraz apokaliptyczny, nikt z ocalałych nie ufa nikomu innemu, strach paraliżuje Ziemię. 

Szczerze, nie wiem jak zacząć, ale tu u mnie norma. Przeczytałam Piątą Falą na początku tego roku i się zakochałam, czekałam z niecierpliwością na film i kiedy się dowiedziałam, że polska premiera została przesunięta o 4 miesiące byłam jeszcze bardziej ciekawa filmu. Jak chciałam poszłam 15 kwietnia do kina. Słyszałam różne opinie ekranizacji, że to nie jest takie jak w książce itp. Chociaż filmu nie oceniłam jak coś na podstawie książki, dla mnie był to po prostu film.Piąta Fala na początku trochę się wydłużała, ale patrząc na moją koleżankę, która książki nie czytała poczuła ten klimat, który mi dała w 100% książka. Zaczynało się powoli, ale scenarzyści chcieli nam wszystko ładnie i po kolei wyjaśnić. Osobiście nie przeszkadzał mi rozbudowany początek, bo film wciąga. Właściwie nie zauważyłam jak minęły mi te dwie godziny filmu. Potem akcja się zagęszczała z każdą minutą i bardzo przyjemnie spędziłam ten czas w kinie.Jak wcześniej napisałam, że jest to ekranizacja i jak zawsze coś pozmieniali, więc na takie coś przymykam oko, ale film z fabuły i tych zmienionych wątków bardzo mi się podobał. Właściwie nie zauważyłam jakiś ogromnych zmian na wielkim ekranie (ale jest taka scena trochę zabawna pod koniec jak ktoś oglądał film to powinie wiedzieć, podpowiedź niezręczny moment) i osobie, która nie czytała książki film się powinien na pewno spodobać. Moją koleżankę zaskoczyły pewne sceny i bardzo miło jej się oglądało.Bardzo bałam się jak wyjdą efekty specjalne, bo jednak jest to film o inwazji kosmitów, ale twórcy mnie miło zaskoczyli i jak na mały budżet (jak na filmy sci-fi) wyszły naprawdę spoko i się na nich nie zawiodłam, tak jak na efektach specjalnych Shadowhunters. Do tego wszystkiego dorzucie te wszystkie lokacje i jest pięknie.Chciałabym jeszcze wspomnieć o oprawie muzycznej, w której się zakochałam tu macie playlistę na spotify i rozkoszujcie się ta muzyką. A jeżeli ktoś jeszcze nie czytał książki to polecam posłuchać tego soundtracka i poczytać. Teraz krótko o grze aktorskie, do której nie mam zastrzeżeń, Chloe grała świetnie, jak zwykle. Po reszcie aktorów nie spodziewałam się szału, ale źle nie było. Charakteryzatorzy stworzyli bohaterów dobrze ich wygląd bardzo mi się podobał.


Podsumowując, film mi się bardzo podobał, choć czegoś mi w nim brakowało, jak będą następne części pójdę do kina. Jak się obawiacie obejrzeć Piątą Falę i nie chcecie marnować pieniędzy widziałam już ten film dostępny w internecie. Piszę tak dlatego, że wiem, że nie każdemu się ten film podoba, ale ja go bardzo lubię i na pewno wrócę do niego. Dajcie mu szansę.

Napiszcie w komentarzach, czy juz oglądaliście. I mam pytanie: czy ktoś wie coś o wydaniu finalnej części Piątej Fali w Polsce, ponieważ robiłam research i nic nie znalazłam.

2 komentarze:

 1. Nie czytałam książki,ani nie oglądałam filmu.Bardzo lubię grę aktorską Chloe i będę musiała to nadrobić. :)
  Pozdrawiam cieplutko!
  http://olalive-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ekranizacja zmotywowała mnie, żeby sięgnąć, i mam szczerą nadzieję, że wreszcie to zrobię - tym bardziej, że przyjaciółka baaardzo mnie namawia, no i ma u nas wyjść trzecia część! Poza tym uwielbiam oglądać filmy na podstawie książek (a potem płakać, że je zniszczyli, no ale i tak :P), więc nie mogę przepuścić dobrze zapowiadającego się sf.
  Pozdrawiam!
  www.bookish-galaxy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz sprawia uśmiech.